Wykonywanie tatuaży jest niezwykle popularnym sposobem na to, aby nieco upiększyć swoje ciało. Szacuje się, że aż 20% europejczyków posiada jakikolwiek tatuaż na swoim ciele, co jest rzecz jasna ogromną liczbą. Zasadne jest jednak pytanie, czy taka ingerencja w ciało jest bezpieczna? Czy zrobienie tatuażu nie odbija się w negatywny sposób na zdrowiu w krótszym lub dłuższym odstępie czasu?
Jak się wykonuje tatuaże?
Żeby zrozumieć, jaki tatuaż może mieć wpływ na zdrowie, najpierw trzeba się dokładnie dowiedzieć, jak się go wykonuje. Na jakiej zasadzie zatem pojawia się na ciele wzór? Jest to bardzo proste, a polega po prostu na wprowadzeniu do skóry barwnika, który pozostanie w niej już na stałe. Jak się to osiąga? Poprzez jednorazowe igły zamontowane na maszynie do tatuowania, które nakłuwając skórę, wprowadzają do niej barwnik. Jak łatwo się domyślić, jest to więc metoda inwazyjna, oraz bardzo bolesna. Oznacza to, że w mniejszym lub większym stopniu tatuaże muszą wpływać na ciało. Nie tylko chwilowo, czyli w zakresie kilku dni po wykonaniu tatuażu, lecz również i długofalowo, czyli nawet całe lata po jego pojawieniu się ma skórze. Jakie mogą być z tego powodu konsekwencje dla zdrowia?
Tatuaż a zdrowie
Jakie zatem zagrożenie dla zdrowia może nieść ze sobą wykonanie tatuażu? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że tusz, który się wykorzystuje do ich powstawania, zawiera w sobie liczne metale ciężkie, które mogą być bardzo szkodliwe dla ciała, np. osadzając się w narządach wewnętrznych. Według badań najbardziej szkodliwy jest tusz zielony, który posiada ogromna ilość arsenu, Nie mniej szkodliwe są inne kolorowe tusze, które mogą w sobie zawierać rtęć czy też kobalt. Tym tuszem, który uznawany jest za stosunkowo najbezpieczniejszy pod kątem składu, jest tusz czarny. Nie zmienia to jednak faktu, że tusze kolorowe za sprawą swojego składu, mogą w bardzo wyraźny sposób przyczynić się do powstawania w ciele nowotworów.
To jednak nie koniec zagrożeń, ponieważ z racji tego, że tatuowanie jest ingerencją w ciało, może zakończyć się różnymi infekcjami i zarażeniami, szczególnie wtedy, gdy tatuażysta nie przestrzega zasad higieny i np. używa jednej igły na kilku klientach. W ten sposób można się zarazić nawet wirusem HIV.
Na koniec pozostaje kwestia różnego rodzaju reakcji alergicznych na tusz oraz zawarte w nim substancje. Może to się zakończyć infekcjami, podrażnieniami, stanami zapalnymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.
Podsumowanie
Choć tatuaż jest interesującą formą ozdobienia swojego ciała, to jednak jak widać po powyższych przykładach, nie jest całkowicie obojętny dla zdrowia. Warto więc dokładnie przemyśleć ten krok.